E-Ticaret Girişimcileri İçin Tavsiyeler

E-ticaret, birçok girişimcinin sahne aldığı bir ekosistem olarak yüksek bir rekabet ortamı içeriyor. Bu rekabet içerisinde başarıya giden yol her adımı doğru bir şekilde kurgulamak ve optimize etmekten geçiyor.  

2019 yılının e-ticaret verilerine göre; online platformlar üzerinde gerçekleşen satın alımların yaklaşık 20 yıl sonra %95’e ulaşacağı öngörülüyor. Bu öngörü e-ticaret girişimcileri açısından uzun vadede önemli bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Ancak e-ticaret sektörünün fırsatlar kadar riskler de içerdiği birçok girişimcinin öngörebildiği bir durum. 

E-ticaret sektörüne daha geniş bir perspektiften bakıldığında birçok başarı ve başarısızlık hikayesiyle karşılaşmak mümkün. Sektörde yaşanan olumlu-olumsuz deneyimlerin e-ticaret girişimcileri açısından değerli olduğu ya da olması gerektiği bilinen bir gerçek. Girişimlerinizde başarılı olabilmek için öncelikle daha gerçekçi ve öngörülebilir hedeflerle ilerlemek yararlı olacaktır.  

1-) İş Planınızı Belirleyin 

Henüz projelendirilmeyen ya da aktif girişimler için bir iş planı kurgulamak oldukça önemli. Bir yol haritası oluşturduğunuzda ilk olarak bir iş planı oluşturmanız gerekiyor. Bu sayede planlarınızı adım adım takip edebilir ve süreci belirli aralıklarla kontrol edebilirsiniz. 

2-) Ürün seçimlerinizi doğru kullanın 

Bir fiziksel mağaza sahibiyseniz ya da dropshipping (stoksuz satış) yapmayı planlıyorsanız ürün tercihlerinizin son derece kritik olduğunu unutmayın. Gerçekçi, öngörülebilir bir strateji için verileri dikkate almalısınız.   Ürün seçiminde bulunurken; 

  • Tüketici eğilimlerini dikkate alma 
  • Ürün seçimlerinize göre değişkenlik gösteren rakipleri analiz etme 
  • Sezonsallığı inceleme
  • Temel çalışmalar doğru bir seçim yapmanız açısından iyi bir başlangıç olabilir.

3-) Projenin gerekliliklerine uygun e-ticaret seçeneklerini değerlendirin 

E-ticaret ekosisteminde var olabilmek için başlangıç olarak bir e-ticaret sitesine sahip olmak zorunlu değil. Sınırlı bir sermaye ile bir başlangıç yapmayı planlıyorsanız projeniz için uygun pazar yerlerini (Amazon, N11, Gittigidiyor vb.) araştırın. Proje kapsamında belirlediğiniz hedef kitleye ve satmak istediğiniz ürünlere uygun bir pazaryeri ya da pazaryerleri tercih etmelisiniz. 

Projenizin kapsamı gereği bir e-ticaret sitesine sahip olmayı planlıyorsanız ucuz ve profesyonel olmayan e-ticaret çözümlerini filtrelemenizde büyük bir yarar var. Bu noktada başarılı e-ticaret yazılımlarını tercih edebilir ya da daha yüksek bir maliyet ayırarak projenize özel bir e-ticaret yazılımı kullanabilirsiniz.  

4-) Kargo firmanızı seçerken detayları önemseyin 

E-ticaret, rekabetin her açıdan sert olduğu alanların başında geliyor. Bütçenizi göz önüne alarak hizmet alacağınız profesyonel bir kargo/kurye firması, müşteri memnuniyeti sağlamak açısından kritik bir seçim.  

Start-up aşamasında olan bir girişiminiz varsa önceliğiniz ekonomik ve güvenilir bir kargo firması tercih etmek olmalı. Bu sayede orta ve uzun vadede güçlü bir marka algısı oluşturabilmeniz mümkün olacak. Jetizz’in e-ticaret alanındaki çözümleri kargo ihtiyaçlarınız için doğru bir adres olabilir.