E-ticaret Sitesinde Uygulanabilecek İndirim Fikirleri

Satışları artırmak, stoğu eritmek, müşteri dönüşlerini yükseltmek ve daha fazla kazanmak için belirli dönem ve durumlarda indirimler uygulamak her e-ticaret sitesi için olmazsa olmaz şeylerden birisidir. İndirim, her ne kadar kârlılığı azaltıyor gözükse de sürümden kazanma durumu ortaya çıkaracağı veya uzun vadede müşteri sadakatine imkan sağlayacağı için tercih edilmesi gerekmektedir. Fakat ne gibi durumlarda indirim uygulamak gerekmektedir, kimlere ne şartlarda bunu sağlamak lazım gelir veya hangi şartlarda indirim kampanyaları düzenlenmelidir? E-ticaret sürecinize katkı sağlayacak indirim fikirlerini sizler için derledik.

1- Sadık Müşteriye Özel İndirim

Sitenizden belirli oranda alışveriş yapmış ve yapmaya da devam eden kullanıcı artık sadık müşteri kategorisine girmiştir. Gerçek dünyada esnafın tanıdığı müşteriye indirim sağlaması gibi, sanal dünyada da sadık müşteriye indirimler sağlamak satışları yükseltecektir. Bunun için, belirli oranda gerçekleşen alışverişler bir sınır olarak belirlenebilir ve bunun üzerinde alışveriş yapan kişiler farklı bir kategoriye dahil edilebilir. Bu kategoride yer alan müşterilere belirli dönemlerde belirli oranlarda indirim yapılabilir. Burada müşteri sadakati programı da devreye girebilir. Bu programda, belirli sayıda kişiye referans olup sitede alışveriş yapmasını sağlayan müşterilere veya belirli oran veya miktarda alışveriş yapanlara indirimler sağlanabilir. Böylelikle uzun vadede o müşterinin sürekli alışveriş yapmasının da önü açılmış olur.

2- Yeni Üyelere Özel İndirimler

Yeni üye olmuş kişiler alışveriş yapma fikrini barındırmaktadırlar. Üye olmayan kişiler de ürünlerin fiyatını sorgulayabilirken üye olmuş ve alışveriş sepetine bakmış kişilere o anda indirim uygulamak sepette ürün bırakma oranını bir hayli düşürebilir ve gerçek hayatta “ayağı alışma” deyimini sanal dünyada da gerçekleştirmiş olunur. Yeni üyelere özel tek seferlik indirim sağlamak kişiyi alışveriş yapmaya yöneltecek, alışveriş memnuniyetinin yüksek olması da sürekli müşteri kategorisine o kişinin girmesine imkan tanıyacaktır.

3- Belirli Dönemlerde İndirim

ABD’de, özellikle belirli dönemlerde gerçekleştirilen indirimler kitlelerin alışveriş yapmaya hevesli oldukları dönemlerde daha fazla alışveriş yapmalarını sağlıyor. Özellikle cadılar bayramı, black friday, noel gibi dönemler ABD’de satışların yüksek olduğu dönemlerdir. Ülkemizde de benzer dönemler bulunmaktadır. Örneğin dini bayramların öncesi, anneler günü, babalar günü, sevgililer günü gibi dönemler, okul açılışı gibi dönemler alışverişin sık yaşandığı zaman dilimleridir. Bu dönemlerde, müşteriye indirimler sağlamak zaten alışveriş yapma ihtiyacı hisseden kişilere sitenizden alışveriş yapma fırsatını sağlayacaktır. Satışların arttığı bu dönemlerde indirimler sağlayarak daha fazla satış yapabilirsiniz.

4- Yeniden Hedeflemede İndirim

Online reklamlarda bilinen bir özellik vardır. Sitenizi ziyaret eden kişilere, bilgisayarlarına bırakılan cookie’ler (çerezler) vasıtasıyla reklam gösterilebilir. Bu yönteme remarketing denmektedir. Remarketing yapılan müşteriler, büyük oranda ürünü satın almamış kişilerden oluşur. Bu sebeple, o ürünü inceledikleri için, o ürünü almaya niyeti olan bu kişilere özel indirim sağlamak kişinin satın alma eylemini tetikleyecektir. Mesela, bir kişi bir spor ayakkabısı almak için bir siteye girmiş olsun. İncelediği ürünleri satın almadan çıkmış ve başka sitelere gitmiş olabilir. Bu kişiye, girdiği diğer sitelerde, incelediği ürünleri indirimli olarak sunabilirsiniz. İndirimli olarak sunulan bu ürünler o kişiyi satın almaya teşvik edecektir. Çünkü zaten o ürünü araştırmış ve satın almaya niyetlidir. İndirimli olarak gördüğünde ise diretk reklama tıklayacak ve ürünü satın alacaktır. E-ticaret yönetiminde başka indirim fikirleri de bulunabilir. Bütün bunlar müşteriyi siteye daha fazla çekme ve daha fazla satış yapabilmek için birer vasıtadır. E-ticaret yönetimini en iyi şekilde gerçekleştirmek için bu stratejileri kullanabilirsiniz.