E-Ticarette Ücretsiz Kargo Sunmanın 3 Farklı Yolu

E-ticarette müşteri davranışını etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Müşteri, site içerisinde yaptığı ve gördüğü her şeyden etkilenir ve bu etkilerin toplamı pozitif olursa ürünü satın almaya yönelir. Bu etkilerden birisi vardır ki, yapılan araştırmalara göre müşteri davranışını doğrudan etkilemektedir. Ücretsiz kargo seçeneğinden bahsediyoruz. Yapılan araştırmalarda, her 10 kişiden 9’u, ücretsiz kargo seçeneği bulunan ürünleri satın aldığını ifade etmiştir. Yani bu gösteriyor ki ücretsiz kargo müşterinin davranışını doğrudan etkiliyor. Bu sebeple de bir e-ticaret sitesinde mutlaka ücretsiz kargo seçeneği olması gerekiyor. Fakat, kargonun firma tarafından karşılanması birçok firmayı zor durumda bırakabilecek bir durum. Bazı e-ticaret siteleri bu sebeple kargo ücretini ekstra olarak talep etmektedir. Daha önce de dediğimiz gibi, satışları doğrudan etkileyen ücretsiz kargo seçeneği, ücretsiz kargoyu sunamayan firmalar için zorlayıcı olabilir ama bunu da aşmanın bazı yolları vardır. Bu yazımızda, ücretsiz kargo sunmanın 3 farklı yolundan bahsedeceğiz. Bunları uygulayarak ücretsiz kargonun yükünü düşürebilirsiniz.

1- Belirli Bir Satınalma Eşiği Belirlemek

Her satın alınan ürüne ücretsiz kargo imkanı tanımak bazı e-ticaret firmalarını zorlayabilecek bir durumdur. Getirisi, kargo hizmetini bile karşılayamayan ürünler için ücretsiz kargo sunmak zarar anlamına gelebilir. Bu durumu aşacak bir çözüm önerisi, müşteriye belirli bir satınalma eşiği belirlemek ve bunun üzerindeki alışveriş sepetine ücretsiz kargo sunmaktır. Örneğin, 100 tl ve üzeri alışverişlerde kargoyu ücretsiz hale getirmek, kargo bedelini karşılayabileceği gibi satışları da artıracaktır. Birçok e-ticaret sitesi tarafından uygulanan ve verim alınan bu yöntem, firma üzerindeki ücretsiz kargonun yükünü hafifletecektir. Hatta, aynı gün teslimat seçeneğini daha üst sınırlara uygulayarak hem müşterinin aynı günde ürünü teslim almasını sağlayabilir hem de daha fazla satış yapabilirsiniz. Bu yöntem, ücretsiz kargonun en çok kullanılan yöntemidir ve ileride de kullanılmaya devam edecek gibi gözükmektedir.

2- Öne Çıkarılan Ürün

Bazı e-ticaret sitelerinin uyguladığı öne çıkarılan ürüne ücretsiz kargo seçeneği, e-ticaret sitesi için bir avantaj durumundadır. Stokta kalan ürünlerin eritilmesi, fiyatından dolayı tercih edilmeyen ürünlerin daha fazla satılması, belirli dönemlerde insanların en çok rağbet ettiği ürünlerin satışından daha fazla pay alabilmek için bu yöntem uygulanabilir. Örneğin, fiyatı 400 tl olan bir ürünü ücretsiz kargo seçeneğiyle sunmak o ürünün satın alınmasını sağlayacaktır. Bu durumda, e-ticaret sitesi ücretsiz kargoyu, ürünün kârından karşılayacak ve ayrıca müşteri de bu durumdan memnuniyet duyacaktır.

3- Sadakat Programı

E-ticaret sitelerinin, sürekli müşterileri ve müşteri adayları için hazırladıkları sadakat programlarında belirli eşikler ücretsiz kargo seçeneği olarak sunulabilir. Örneğin, satın aldığı ürünlerde 500 puan toplayan veya son bir ay içerisinde üç kere alışveriş yapan müşterilere sonraki ürünler için ücretsiz kargo imkanı sunulabilir. Bu durum, sadakat programını tamamlayarak ücretsiz kargo imkanı kazanmak isteyen müşterilerin sayısını artıracaktır. Böylelikle e-ticaret sitesi daha fazla satış yapıp ücretsiz kargonun maddi yükünü azaltabilir. Sadakat programları ile ilgili yazımızı okuyarak bu konuyla alakalı bilgi alabilirsiniz. E-ticaret sitelerinin daha fazla müşteri kazanmasını ve daha fazla satış yapmasını sağlayan bu programlara ücretsiz kargo mutlaka bir ödül olarak eklenmelidir. Ücretsiz kargo ilk bakışta maddi yük olarak görülse de, bu yükü avantaja çevirip daha fazla satış yapmak e-ticaret sitesi yöneticisinin elinde olan bir durumdur. Hatta, aynı gün teslimat gibi Jetizz bünyesinde sunulan hizmetlerin de ücretsiz olarak sunulabilir olması e-ticaret sitesine çok daha fazla müşteri getirecektir. Bu yolları denemek ve başarı sağlamak ise siz yöneticilerin elindedir.