Satışlarınızı Arttırın: E-ticaret ve Kargo İlişkisi

İnternetin günlük hayatımızı şekillendirmesinin en büyük örneklerinden birisi internetten alışveriş yapmaktır. Artık, birçok kişi internetten alışveriş yapabiliyor ve bunu hayatının vazgeçilmezleri arasında görebiliyor. Öyle ki, giyimden tutun ev eşyasına kadar büyük bir yelpazede satışlar gerçekleştiriliyor ve müşteri sayısı da gün geçtikçe artıyor. İnternetten alışverişe olan güven arttıkça e-ticaret siteleri ve bunların satışları da sürekli artış durumundalar. Dolayısıyla bu artış ürün teslimatını da çok daha önemli bir hale getiriyor. Zamanında teslimat, paketin sorunsuz bir şekilde teslimi, alıcının memnuniyeti gibi kargo firmasının yükümlülükleri arttıkça güvenilir bir kargo firmasını tercih etmek de e-ticaret firmasının mesuliyetinde bulunuyor. Yani, e-ticaret yapan ve internetten satış yaparak para kazanan firmalar iyi bir kargo firması tercih etmek zorundalar. Bu da bize e-ticaret ve kargo ilişkisinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

E-ticaret ve Kargo İlişkisi

E-ticaretin vazgeçilmez noktalarından birisi kargo teslimidir. Geleneksel satış yöntemlerinde bu o kadar önemli değilken ve mağazadan satış yapan firmanın kargo mesuliyeti yokken, bugün Türkiye’nin hatta dünyanın bir köşesinden başka bir köşeye satış yapan firma ürününü müşteriye gönderirken bir kargo firması kullanmak durumundadır. Bu da, e-ticaret ve kargo arasında sıkı bir ilişki olduğunu gösterir. Bir e-ticaret firması tüm süreçleri hakkında karar verirken iyi bir kargo firması ile de çalışmak zorunda olduğunu bilerek ona göre tercih yapmaktadır. Peki, bir e-ticaret firması kargo firması tercih ederken nelere dikkat etmeli, müşteri memnuniyetini arttırmak için hangi kriterlere göre bu firmaları tercih etmelidir?

Kargo Firması Tercih Ederken Dikkat Edilecek Hususlar

Dağıtım Ağı

E-ticaret sitesi sahipleri bir kargo firması tercih ederken öncelikle bu kargo firmasının dağıtım ağını dikkate almalıdır. En ücra noktalara bile zamanında teslim yapabilecek firmaları tercih etmek e-ticaret firması için artı değer anlamına gelmektedir.

Hız

Bazı e-ticaret firmaları, müşterilerine özel ürünler gönderebilmekte ve bu ürünlerin çok hızlı bir şekilde teslim edilmesi gerekebilmektedir. Bir kargo firması tercih ederken, moto kurye gibi gün içerisinde teslim yapabilecek özel yapıların olup olmadığına dikkat edilmelidir. Jetizz, bu konuda müşterilerine zamanında teslimat, hassasiyet ve güven vaad etmektedir.

Güven

Bir kargo firmasının güvenilir olması, e-ticaret sitesi için artı değer anlamına gelmektedir. Kendisine teslim edilen ürünleri en iyi şekilde alıcıya teslim eden, taşırken özel hassasiyet gösteren kargo firmaları müşteri memnuniyetinin artmasını sağlamaktadır. Hatta, dikkatli taşınması gereken ürünlerin moto kuryeler vasıtasıyla özel bir şekilde taşınması bile gerekebilir. Bu durumda Jetizz, e-ticaret firmalarına en yüksek güveni sunmaktadır.

Hafta Sonu ve Akşam Dağıtımı

Birçok kargo firması mesai saatleri dışında paket dağıtımı yapmamaktadır. Fakat, aciliyeti olan durumlarda bu belki satış kaybına bile sebep olabilecek bir husustur. E-ticaret ve kargo ilişkisinde bu basamak e-ticaret firmasına çok büyük bir artı değer sağlayacaktır. Jetizz, hafta sonu (Pazar günü dahil) ve akşamları da dağıtım yapmaktadır ve bizi tercih eden müşterilerimiz için bu çok büyük müşteri memnuniyeti getirmektedir.

Teslimatın En İyi Şekilde Gerçekleştirilmesi

Kargo tesliminde müşterinin evde veya işyerinde olmama durumlarına karşın teslimatın en iyi şekilde gerçekleştirilmesi, e-ticaret firmasına müşteri memnuniyeti olarak geri dönecektir.

Jetizz’in randevulu teslimat özelliği sayesinde teslim edilecek ürünlerinizin teslimatı, müşteri ile görüşülerek uygun olduğu zamanlarda gerçekleştirilir ve kargonun geri dönmesi veya müşterinin şubeye uğraması gibi sorunlar ortadan kalkmış olur.

Acil veya Aynı Gün Teslimat

Bazı durumlarda e-ticaret firması sattığı ürünün birkaç saat içerisinde müşterisine ulaşmasını veya aynı günde teslim edilmesini isteyebilir. Müşteri memnuniyetini doruklara çıkaran bu özellik standart kargo hizmetlerinde mümkün olmamaktadır. Ama Aras Kurye, kendisini tercih eden e-ticaret müşterilerine aynı gün içerisinde teslim veya acil teslim hizmetlerini sunmaktadır. Satış yapılıp moto kuryeye teslim edilen ürün, acil teslim durumunda birkaç saat içerisinde müşteriye ulaştırılmakta veya o ürün gün içerisinde teslim seçeneği ile aynı gün müşteriye teslim edilmektedir. Böyle bir durumda e-ticaret firması müşteri memnuniyetini artıracaktır ve bu durum da sonraki satışlara artış olarak geri dönecektir.

E-ticaret ve kargo ilişkisi yabana atılmayacak bir ilişkidir. İyi bir satış rakamına ulaşmak ve sektörde kalıcı olmak iyi bir kargo firması tercih etmekle mümkündür. Jetizz’in e-ticaret firmaları için özel olarak geliştirdiği Jetizz E-Ticaret Paket Dağıtımı hizmeti, e-ticaret firmalarına çok büyük imkanlar sunmaktadır ve bu imkanlar müşteri memnuniyetini arttırmaktadır. Yükselen müşteri memnuniyeti iyi yorumlara ve başkalarına önerilere dönüşecek, bu dönüşüm de firmaya yeni müşteriler kazandırıp satışlarının artmasına imkan tanıyacaktır.