E-ticaret Sitesinde WordPress Kullananların İşine Yarayacak 5 Eklenti

E-ticaret sitesi kurup ürün satmak isteyenler hangi altyapıyı kullanacakları konusunda kararsız kalabilirler. Özel yazılmış altyapılar, hazır e-ticaret paketleri derken bütçenin büyük kısmı bu noktada harcanabilmektedir.

Bütçe konusunda büyük meblağlar ayıramayanlar veya daha esnek bir yapı isteyenler ise ücretsiz altyapıları tercih ediyorlar. Son yıllarda hem ücretsiz olması hem de bu konuda rakipleriyle arasını kapatmış olması sebebiyle WordPress sistemler sıklıkla tercih edilir oldular. Woocommerce gibi eklentilerle birlikte birer e-ticaret sitesine dönüşen WordPress altyapısı, sunduğu eklenti çeşitliliği ile de tercih ediliyor. Biz de bu yazımızda WordPress kullanan e-ticaret sitelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak 5 eklenti tavsiyesi vermek istedik. 

WP Rocket 

İster e-ticaret sitesi olsun ister herhangi bir web sitesi olsun, WordPress altyapısı kullanan siteler bir yavaşlık problemiyle karşılaşacaklardır. Bu da SEO puanına etki edecek, sitede dolaşan kişilerin sıkılmalarına ve siteyi terk etmelerine sebep olacaktır. İşte bunun önüne WP Rocket eklentisi ile geçebilirsiniz. Bu eklenti kod yazmayı bilmeseniz de sitenizde CSS ve Javascript sıkıştırmalarına ve böylelikle sitenin hızlı açılmasına olanak sağlayacak. Bu da hemen çıkma oranlarını düşürecek ve Google’dan daha fazla ziyaretçi gelmesini sağlayacak. 

Yoast SEO 

Yoast SEO eklentisi bir WordPress sitesinin bel kemiği haline gelmiş durumda. Arama motorlarında düzgün görüntülenmek ve sayfanın SEO ayarlarının yapılmasını sağlamak için bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Bu SEO eklentisi sayesinde sayfalarınız Google’a uygun hale gelecek ve organik ziyaretçilerin gelmesine ve bu kişilerin müşteriye dönüşmesine olanak sağlayacak. 

WPForms 

Bir e-ticaret sitesinin en önemli noktalarından birisi müşteri desteğidir. Müşterinin talep ve şikayetlerini toplayabilmek büyük önem arz ediyor. WordPress’te bunu yapan birçok eklenti var. Ama WPForms bir e-ticaret sitesi için biçilmiş kaftan. 

SEMrush 

SEMrush dünyanın en büyük SEO uygulamalarından bir tanesi. Bir e-ticaret siteniz varsa mutlaka SEMrush hesabınızın da olması lazım. WordPress kullanıyorsanız bu eklenti ile sitenizi SEMrush hesabınıza bağlayabilirsiniz ve detaylı analizler yapabilirsiniz. 

Redirection 

Satıştan kalkan ürünler, kapatılan sayfalar vb. bir WordPress sitesinde en büyük sorunlardan bir tanesidir. Ziyaretçi önceden indekslenmiş bu sayfaya geldiğinde kendisini 404 sayfası ile karşı karşıya bulur. Bu hem müşteriye itici gelir hem de arama motorlarınca hoş karşılanmaz. Yayından kalkan, URL’i değişen veya başka ürüne yerleştirilen ürünleri Redirection ile ilgili sayfaya yönlendirebilirsiniz. Böylelikle hem arama motoru puanınız düşmez hem de kullanıcıların sitede gezinmelerine devam etmelerini sağlayabilirsiniz.