E-ticarette Kargonun Yeni Müşteri Kazanmaya Etkisi

E-ticaretin temel taşlarından birisi müşterinin satın aldığı ürünü müşteriye sorunsuz bir şekilde teslim etmektir. Yani kargodur. Ürün teslimatının sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi müşteri memnuniyeti açısından önemlidir. Bilinen bir şey var ki, satın alım yapacak kişiler, tercih edilen kargo firmasını, kargonun ücretsiz olmasını ve ürünün sorunsuz teslim edilmesi gibi kriterlere göre satın alımı gerçekleştiriyorlar. Bu sürecin sorunsuz atlatılması da e-ticaret sitesinin yeni müşteriler kazanmasına, eski müşterilerinin de sadık müşteri olmasına imkan tanıyor. Peki, ürün teslimatının yeni müşteri kazandırmaya ne gibi katkıları olmaktadır? Hangi seçenekler siteye yeni müşteri olarak dönmektedir? Şimdi hep beraber bunlara bakalım.

Ürün Teslimat Bilgilerinde Şeffafflık

Müşteri, satın alacağı ürünün ne kadar bir sürede kendisine ulaşacağını bilmek ister. Siteye ilk defa giren bir kişi, satın alma niyeti olduğu ürünün detaylı bilgilerinde teslimat bilgilerini de görürse satın alma tercihini kullanabilmektedir. Örneğin, ürünün detay sayfasında “bu ürün aynı gün içerisinde teslim edilmektedir” gibi bir ibare bulunması ürünü satın alacak kişiyi tetikler ve satın alma işlemini gerçekleştirebilir. Aynı gün teslimat seçeneği standart kargo hizmetinde bulunmamaktadır ama Jetizz‘nin aynı gün içerisinde teslimat yapabilen e-ticaret paketini kullanmaya başladığınızda, moto kuryeler aracılığıyla aynı günde yapılan teslimatlar size yeni müşteri olarak geri dönecektir. Üstelik, sadece mesai saatlerinde değil akşam ve hafta sonu da yapabildiğimiz teslimatlar sayesinde rakiplerinizden bir adım öne çıkabilir ve yeni müşteriler kazanarak müşteri portföyünüzü genişletebilirsiniz.

Ücretsiz Kargo

Birçok e-ticaret sitesi ürün teslimatını ücretsiz yapmaktadır. Bir e-ticaret sitesine girip satın alma yapacak bir kişi, ücretsiz kargo seçeneğini gördüğünde satın alma işlemini tamamlayacaktır. Çünkü yapılan araştırmalara göre e-ticaret sitesine giriş yapan kişilerin %93’ü ücretsiz kargo seçeneğini gördüğünde ürünü satın almak için detay sayfasına gidiyor, %58’i de ürünü satın alıyor. Bu da bize şunu gösteriyor ki, bir e-ticaret sitesi ücretsiz kargoz hizmetini sunduğunda daha fazla satış yapabilmektedir.

Kargo Çeşitliliği

E-ticaret sitesine giren bir potansiyel müşteriye kargo çeşitliliği sunmak onun satın alım yapmasına etki edebilmektedir. Örneğin, satılan üründe standart kargo hizmetinin ücretsiz olması ve buna ilave olarak belirli bir ücret karşılığında aynı günde teslim seçeneğinin yer alması kişiyi satın alıma yönlendirebilir. Jetizz’in hizmetlerinden birisi olan aynı gün içerisinde teslim kolaylığı, cüzi bir farkla müşteriye sunulduğunda, müşteri, satın aldığı ürünü aynı gün teslim alabileceğini bilerek satın alımı gerçekleştirebilir. Böylelikle yeni müşteriler kazanılabilir veya satışlarda artış sağlanabilir. Kargonun seçeneklerini çeşitlendirerek müşteriye sunulan tercih hakkı müşterinin e-ticaret sitesine güvenini arttıracaktır.

Kargo Güvenliği ve Tesliminin Garanti Edilmesi

Bazen, satın alınan ürün kargoda hasar görebiliyor veya çok değerli bir ürün kargoya teslim edilmez düşüncesiyle kişiler satın alım yapmayabiliyorlar. Bu da e-ticaret sitesine olumsuz anlamda dönüşe sebebiyet verebiliyor. Fakat, kargonun güvenliğinin ve teslimin garanti edilmesi sağlanırsa siteye giren kişide güven yüksek olacak ve satın alma işlemini tamamlayacaktır. Standart kargo hizmetinden ayrı bir sürece ihtiyaç duyan bu durum, Jetizz‘in sunduğu hizmetlerle sağlanabilmektedir. Değerli ürünler veya zamanında ve kişiye özel teslimin gerçekleştirilmesi gibi durumları, kurye hizmetlerimizle sağlamaktayız. Özel moto kuryeler vasıtasıyla kargo dağıtımı gerçekleştirmekteyiz ve aynı zamanda kimlik ibrazının zorunluluğu gibi seçeneklerle kargoyu ilgili kişiye bizzat teslim edebilmekteyiz. Böylelikle, değerli ürünlerin standart kargo hizmetinde sunulmayan bu hizmetlerle en iyi şekilde dağıtımının yapılacağını belirtmek isteriz.

İade Koşulları

Bazı durumlarda müşteri satın aldığı ürünü iade etmek isteyebilir. Bu gibi durumlar her ne kadar can sıkıcı olsa da, iade durumlarında müşteriye en iyi seçeneği sunan e-ticaret siteleri yeni müşteri kazanmada o kadar önde olmaktadırlar. Kişi, satın aldığı ürünün hasarlı çıkması, istediği kalitede gelmemesi, ürünün garanti kapsamında sorunlarının çıkması gibi durumlarda ürünü iade etmek isteyebilir. İşte bu durumda, kişinin e-ticaret sitesiyle iletişime geçip kargo firmasına giderek ürünü satıcıya koşulsuz gönderebilmesi ve bunun garanti edilmesi satın almayı tetikleyici unsurlardandır. Satış sonrası destek kapsamına giren bu gibi durumların müşteride memnuniyete sebep olması ve bunun da yeni müşterilere kapı açması muhtemeldir.
Bir e-ticaret sitesi için en önemli konu kargodur. Bu yazımızda kargonun e-ticaret sitelerine ne gibi katkı sağlayacağını belirtmeye çalıştık. Bizi takip ederek yeni bilgiler edinebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. Bunun için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi ihmal etmeyin.

Yorum Yaz