E-Ticaret Siteleri İçin 10 Ücretsiz Dijital Pazarlama Aracı

Dijital pazarlama, bir e-ticaret sitesinin hedef kitlesine ulaşabilmesi ve kullanıcıya doğru anda, doğru şekilde temas edebilmesi için çok katmanlı çalışma süreçlerini içeriyor.

Dijital pazarlama birden fazla çalışma alanına sahip. Bunlar;

  • Arama motoru optimizasyonu (SEO)
  • Arama motoru reklamcılığı (SEM)
  • Sosyal medya optimizasyonu (SMO)
  • Dönüşüm optimizasyonu
  • İçerik pazarlama
  • E-mail pazarlama

Her marka ya da işletmenin dijital pazarlama ihtiyacı birbirinden farklıdır. Bir e-ticaret sitesinin dijital pazarlamanın tüm dallarında derinlikli bir çalışmaya ihtiyacı bulunuyor.

Henüz start-up aşamasında olan bir e-ticaret girişimi için ücretsiz araçlar kullanarak dijital pazarlamaya bir başlangıç yapmak yeterli olabilir. Projede mesafe kat ettikçe kaynakları verimli bir şekilde kullanarak ihtiyaca yönelik ücretli araçlar da kullanılabilir.

İşte girişiminiz için kullanabileceğiniz verimli ve ücretsiz dijital pazarlama araçları:

Keyword Tool: Arama motoru optimizasyonunda kullanılan bu araç, detaylı bir anahtar kelime çalışması yapmak için oldukça kullanışlı. Google ve Youtube başta olmak üzere 8 farklı platform için anahtar kelimeler listeleyebilirsiniz. Sonuçlarını almak istediğiniz kelime ya da kelime grubunu kutucuğa girin ve sağ taraftan dil seçiminde bulunun, işte bu kadar basit! Daha fazla özellik için ücretli sürümünü de tercih edebilirsiniz.

Google Trends: Arama terimleri ve/veya konuları keşfetmek için Google tarafından sağlanan ücretsiz bir araç. Arama terimleri ve konularının sezonsallığını keşfedebilir ve arama hacimlerini görüntüleyebilirsiniz. Ek olarak “Hot Searches” sayfasında günün en fazla aranan arama terimlerine ulaşabilirsiniz.

Similar Web: Giriş seviyesindeki SEO analizleri için son derece kullanışlı bir araç. Bir web sitesinin hangi kelimelerden trafik aldığını görüntüleyebilmek ve basit bir rakip analizi için son derece kullanışlı. Daha fazla özellikten yararlanmak için ücretli sürümünü kullanmak da etkili olabilir.

Ubersuggest: Bir proje oluşturabileceğiniz ve anahtar kelime çalışması yapabileceğiniz ücretsiz ve pratik bir araç. Ubersuggest, web siteleri için anahtar kelime çalışması yapabilmenin yanı sıra sıralamaları görüntüleme, dış bağlantıları inceleme ve içerik fikirleri elde etme imkânı sağlıyor. Üstelik tüm bu çalışmaları ücretsiz bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Canva: Tasarım süreçlerinin hızlanmasını sağlayan bu araç, pratik tasarımlar yapmak için oldukça kullanışlı. Sosyal medya gönderileri oluşturmak, afiş ve broşür tasarlamak için Canva’dan yararlanabilir ve bu sayede hazır şablonlar kullanabilirsiniz.

Widgate: İçerik yönetimini kolaylaştırmanın tüm aşamalarını Widgate ile deneyimleyebilirsiniz. İçerik takvimleri oluşturmanın yanı sıra içerik fikirleri elde etmek ve içerik süreçlerinizi ekip arkadaşlarınızla paylaşmak için oldukça pratik bir araç. Sektörel içerik fikirlerine erişmek ve sezonsallığı kaçırmamak için mutlaka bir göz atın!

 

Screaming Frog: On-page SEO çalışmalarına başlamak için Screaming Frog’u deneyin. Aracın ücretsiz sürümünü maksimum 500 link analizi için kullanabilirsiniz. Daha fazla linke sahip bir web sitesi için ücretli sürümü değerlendirin.

Bu araç bir web sitesi linklerinin HTML taglarını , http durum kodlarını incelemek, API bağlantıları ve ihtiyaç duyulan diğer detayları görüntülemek için oldukça verimli.

Hotjar: Bir data ve dönüşüm optimizasyonu aracı olarak yaygın bir şekilde kullanılan Hotjar, ısı haritası çalışmaları başta olmak üzere “Growth Hacking” çalışmalarındaki birçok uygulamaya olanak sağlıyor.

Sprout Social: Sosyal medya yönetimi için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araç. Sosyal medya etkileşimlerinizi anlık olarak görüntülemek ve sosyal medyadaki rakiplerinizin analizi için birçok veri elde edebilirsiniz.

Answer The Public: İçerik editörleri için geliştirilen bu araç sayesinde kullanıcıların arama motorları üzerinde “soru” formatındaki birçok sorgusunu görüntüleyebilirsiniz. Özellikle Google’ın “voice search” güncellemesine uygun içerikler üretmek ve SEO’da “long tail” olarak adlandırılan arama terimlerini keşfetmek için göz atmayı ihmal etmeyin.