Her E-ticaret Uzmanının Kullanması Gereken 5 Araç

E-ticaret girişimi kurmak ve bu alanda para kazanmak birçok girişimci ve girişimci adayının hayalini süslemeye devam ediyor. Son yıllarda birçok firma bu alana giriş yaptı. Bazıları başarılı olup yatırımlarının dönüşünü alırken bazıları da bu alandan çıkmak zorunda kaldılar. Başarılı olanların, başarısında payı olan, başarısızların da başarısız olmasına sebep olan birçok etken bulunmakla birlikte bu yazımızda e-ticaret yardımcı araçlarından bahsedeceğiz.

Her süreçte olduğu gibi, birçok alanın birbiriyle doğrudan ve dolaylı olarak bağlantılı olduğu e-ticaret süreci de yardımcı araçlarla desteklenmelidir. Bu yardımcı araçlar, e-ticaret uzmanına yol göstermekte, gittiği yolu aydınlatmakta ve ona yeni fikirler vermektedir. Detaylı olarak her bir konu için onlarca yardımcı araç bulunurken, en faydalılarından 5 tanesini tanıtmak istedik.

Semrush/Ahrefs

Hangi web sitesini kurarsanız kurun, işin içine arama motoru optimizasyonu (SEO) girecektir. Dolayısıyla, organik arama ile gelecek ziyaretçiye en çok ihtiyaç duyan siteler de e-ticaret siteleridir. SEO sayesinde, dijital reklamlardan kazanacağınız ziyaretçilerden daha fazlasını kazanılabilir. Üstelik SEO, kalıcı olarak siteyi arama motorlarında yükselteceğinden, yapılan SEO çalışması uzun vadede de sürekli ziyaretçi anlamına gelmektedir.

İşte Semrush veya Ahrefs de, SEO çalışması için e-ticaret uzmanına bilgi veren ve detaylı bilgiler sunan iki yardımcı araçtır. Ücretli araçlardan olan bu iki araç, e-ticaret sitesinin SEO analizini gerçekleştirmeye, sitenin anahtar kelimelerini keşfetmeye, sitenin dışarıdan aldığı linkleri belirlemeye ve gerekirse bunlara müdahale etmeye imkan tanımaktadır. Unutulmamalıdır ki SEO bir e-ticaret sitesi için elzem bir süreçtir ve bu iki araç da bu konuda büyük yardımcı olmaktadır.

Google Analytics

Google’ın websitelerine sunduğu analiz hizmeti Google Analytics de e-ticaret sitesi için çok önemli veriler sunan bir yardımcı araçtır. Belirli bir ziyaretçi sayısına kadar ücretsiz olarak sunulan bu araç sayesinde sitenize giriş yapmış ziyaretçilerin davranışlarını inceleyebilirsiniz.

Hangi kaynaktan giriş yapılmış, giriş yapanlar ne kadar süre kalmışlar, hemen çıkma ne kadar gerçekleşmiş, hangi sayfa en çok ziyaretçi almış, siteye girenler art arda hangi sayfalarda gezinmişler gibi detaylı birçok analizin gerçekleştirildiği Google Analytics her e-ticaret sitesinin olmazsa olmazlarından birisidir.

Asana

E-ticaret sitesinin karmaşık süreçleri bir yerde aksamalara ve bazı çalışmaların unutulup bazılarının karmakarışık hale gelmesine sebep olabilir. Süreci kontrol altında tutup yapılacak işleri bir düzene sokmak için mutlaka bir yardımcı araç kullanılmalıdır.

İşte Asana bu konuda en faydalı işi gerçekleştirmektedir. Bir nevi online yapılacaklar listesi olan Asana, çalışmaları ve yapılacak işleri düzene sokmak için kullanılacak bir araçtır. Asana’yı kullanarak süreçleriniz için başlıklar oluşturabilir, bu başlıklar altında yapılacak her işi ayrı ayrı başlıklara bölebilir, başkalarını bu sürece dahil ederek onlara görev atayabilir, konu hakkında her başlıkta ayrı ayrı tartışma yapabilir, dosya ekleyebilir, zaman verebilir ve bunu tek bir panelden çok basit bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Asana sayesinde süreçlerinizi kontrol altında tutarak çalışmaları en verimli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Mailchimp

E-ticaret uzmanları bilirler ki, mailing hala en geçerli pazarlama araçlarından birisidir. E-ticaret sitesine üye olmuş ve alışveriş yapmış her kişiye belirli aralıklarla bilgilendirme ve tanıtım mailleri göndermek, üyeleri veya müşterileri zinde tutacak ve alışverişe devam etmesini sağlayacaktır. Fakat, klasik mail sistemleri bu çalışma için yeterli olmayabilir.

İşte bunun için geliştirilmiş araçlardan birisi olan Mailchimp sayesinde mailing çalışması yapabilir ve kampanyalarınızı tek panelden kontrol edebilirsiniz. Özellikle, mailin spam klasörüne düşmemesi, özel html şablonlarıyla güzel görünümlü maillerin atılması, gönderilen maillerin okunup okunmadığını görebilmek için Mailchimp gibi mailing araçlarını kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.

Buffer

Pazarlamadan bahsettiğimizde sosyal medyadan bahsetmemek de olmaz. Pazarlamanın en önemli ayaklarından birisi olan sosyal medyayı her e-ticaret sitesi profesyonel bir şekilde kullanmalı ve bu alanı sonuna kadar değerlendirmelidir. Fakat, sosyal medyanın birçok farklı platformu olduğundan bunu ayrı ayrı kontrol etmek büyük zaman alabilmektedir.

Paylaşımların tek bir yerden yönetilmesi, zamanlama yapılması gibi önemli şeyleri gerçekleştirmek için bir araca ihtiyaç duyulmaktadır. İşte Buffer bu konuda e-ticaret uzmanına büyük yardımcı olmaktadır. Paylaşımı tek bir yerden tüm sosyal medya sitelerine aynı anda göndermek, içerikleri zamanlamak için kullanabileceğiniz Buffer sayesinde paylaşımlarınız hiç olmadığı kadar kolay olacak.

Belli başlı araçları size tanıttığımız bu yazımıza eklenecek daha birçok araç bulunmaktadır. En faydalı olanları sizinle paylaşmaya dikkat ettik. Bu araçları kullanarak e-ticaret sürecini en iyi şekilde idare edebilirsiniz ve başarıya daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.