E-Ticaret Sitelerinde Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır?

E-ticaret ürünleri için kullanıcı gözünde olumlu bir algı yaratabilmek son derece önemli. Ürünün eski ya da yeni bir ürün olup olmadığı fark etmeksizin ürüne dair kullanıcıyı bilgilendirmek ve ürüne dair farklılıkları işlemek etkili olabilir. 

Ürün açıklamaları, e-ticaret çalışmalarında diğer alanlara kıyasla daha az önem verilen bir alan. Bu durum SEO başta olmak üzere birçok konuda olumsuz sonuçlar içeriyor. Kullanıcının rakip sitede incelediği ürüne dair açıklamaya farklı bir e-ticaret platformu üzerinde de denk gelmesi olumsuz bir kullanıcı deneyimi şeklinde yorumlanabilir. Bu tablo aynı zamanda SEO çalışmaları açısından da negatif bir etkiye sahiptir. 

Hedef kitleye hitap edebilmek, ürünleri tekilleştirmek ve ürüne dair farklılıkları yansıtabilmek için ürün açıklamalarının ne kadar önemli olduğundan bahsedebiliriz. Bu önemi anlayabilmek ürün açıklamalarını daha doğru bir şekilde kullanmak açısından bir başlangıç adımı olabilir. Ancak ürün açıklamalarının nasıl yazılacağı hakkında bir rehber oluşturularak konuyu biraz daha detaylandırabilmek mümkün.  Ürün açıklamalarının yazımı için öneriler: 

  • Ürüne dair teknik detayları herkesin anlayacağı bir dille mutlaka belirtin. 
  • Ürün açıklamalarının ürüne dair fotoğraflarla uyumlu olmasına dikkat edin. 
  • Ürünün temel özelliklerinin yanı sıra ürün hakkındaki açıklama kısmını kullanarak ürüne dair farklılıkları içeren bir metin ekleyin. 
  • İlgili ürünün kimler tarafından kullanabileceği ve kullanamayacağı hakkında belirtmeniz gereken bilgiler varsa mutlaka ekleyin. 
  • Ürüne dair teslimat süreci hakkında şeffaf bilgiler verin. 
  • Teslimat öncesi ya da sonrası karşılaşılabilecek problemlere karşı müşterinin izlemesi gereken yol hakkında bir bilgilendirme sağlayın.  
  • Ürün açıklamalarını özgün bir şekilde kullanarak herkesin anlayabileceği sade bir dil kullanın. 
  • Aynı açıklamayı iki farklı ürün için kullanmayın. 

 Ürün açıklamalarını doğru bir şekilde kullanabilmek önemli bir katma değer yaratıyor. Bu değer her ne kadar yeterli bir şekilde ölçümlenemiyor olsa da dijital pazarlama alanındaki birçok uzman ürün açıklamalarının satışa dolaylı bir etkisi olduğundan bahsediyor.