E-ticaret Siteleri İçin Youtube’ın Faydaları

E-ticaret dünyası git gide genişliyor ve doğal olarak rekabet de artıyor. Aynı sektöre hizmet veren e-ticaret siteleri kendi aralarında rekabete farklı yollarla giriyorlar. Bu rekabet sonucunda birçok yardımcı araç ve ortam kullanılması gerekiyor ki bunlar rekabette birkaç adım öne çıkmayı sağlıyor. Bu yöntemlerden birisi SEO. SEO ile güçlendirilen e-ticaret sitesi arama motorlarında ön sıralarda çıkıyor. Ama SEO da tek başına yeterli olmayabilir. Burada, e-ticaret sitelerine bir tavsiyemiz var: Youtube. Bugün dünya çapında milyarlara ulaşan günlük giriş sayıları ile Youtube e-ticaret sitelerine de büyük avantajlar sağlıyor. 

E-ticaret Siteleri İçin Youtube 

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, e-ticaret sitesi, altyapı kurmakla tamamlanmış olmuyor. Her ürüne yazılacak açıklamalar, kategori açıklamaları, sosyal medya çalışması, reklam çalışması derken birçok araç kullanmak gerekiyor. Youtube da bu araçlardan birisi olarak görülmelidir. E-ticaret sitelerinin hem ürünlerine hem de sektöre yönelik çekecekleri Youtube videoları bu alanda birkaç adım öne çıkmalarına imkan tanıyacaktır. Peki e-ticaret siteleri Youtube’u nasıl kullanabilir ve bu kullanımın ne gibi faydaları vardır?

 

Ürün Videosu 

Her ürüne değil ama özel ve satışı çok olacak ürünlere video çekip bunu Youtube’a yüklemek ve siteye bu videoyu yerleştirmek müşterilerin o ürünle ilgili daha iyi bilgi almasına imkan tanır. Hem arama motorunda arama sonuçlarında gösterilebilecek, hem Youtube aramalarında çıkacak hem de siteye giren müşterilere bilgi verecek olan bu ürün videoları satın alma tercihinde belirleyici etken olabilir. 

SEO 

SEO açısından ürünlere çekilecek videolar arama sonuçlarında gösterilmesi bakımından müşteri adayları kazandırabilir. Bu yüzden olabildiğince her ürüne bilgi verici ve detaylı video çekilip Youtube’da yayınlanmalıdır. 

Sosyal Medya Pazarlaması 

Youtube kanalının aktif olarak kullanılması, sektöre yönelik ve müşteriyi cezbedecek videolar çekilmesi e-ticaret sitesine avantaj kazandıracaktır. Örneğin pasta ürünleri satan bir e-ticaret sitesi pastacılıkla ilgili Youtube videoları çekip yayınlarsa konuyla alakalı insanlara direkt ulaşma imkanı bulur. Bu da siteye kullanıcı ve belki de müşteri kazandırabilir. 

Youtube daha birçok konuda e-ticarete yönelik kullanılabilir. Ve asla ama asla ihmal edilmemelidir.