E-Ticaret Siteleri İçin Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

E-ticaret siteleri için yapılan çalışmalar birden fazla başlıkta ele alınabilir. İçerik yönetimi de bu başlıklardan birini oluşturuyor. E-ticaret siteniz için kaliteli içerikler sunmak yüksek dönüşüm oranları için bir zorunluluk olarak değerlendirilebilir. Kullanıcıların ürünlerle olan etkileşimi fiziksel bir mağaza yerine online bir platform üzerinden gerçekleştiği için ürünü ne şekilde sunduğunuzun önemi hayli yüksek. Bu noktada ürünün özellikleri, ürün açıklaması vb. detayların yanı sıra ürün fotoğrafları için de özenli bir çalışma yapmanın gerekliliği artıyor.  

Ürün fotoğrafı çekimi için ayırdığınız bütçe, izleyeceğiniz yol haritasını belirliyor. Bu noktada profesyonel bir fotoğrafçıyla çalışmayı tercih edebilir ya da herhangi bir hizmet almadan ürün fotoğraflarınızı çekebilirsiniz.  

Kategorize edin 

Fotoğraf çekimine dair ilk iş detaylı bir planlama! Öncelikle ürünleri kategorize etmeli ve sonra tercihlerinize göre bir iç ya da dış mekan ayarlamalısınız. Ek olarak; bilgisayarınıza çekim sonrası ihtiyaç duyabileceğiniz programları yüklemeyi de planlamaya dahil edin. Çekim yaptığınız ürünlerde, ürün bilgilerini içeren etiketler kullanarak çekim sonrası gerçekleşebilecek karışıklıkların önüne geçebilirsiniz.   

Ürün çekimi için kullanacağınız cihazı belirleyin 

Profesyonel bir hizmet almayı planlamıyorsanız fotoğraf çekimleri için kullanacağınız cihazı belirlemek de planlamaya dahil. Bir DSLR kamera kullanmak deneyimli biri için yeterli olacaktır. PowerShot SX510 ya da Canon Nikon D53000 gibi modeller de harika işler çıkarmanıza katkıda bulunabilir. Akıllı telefonların yüksek çözünürlüklü kameraları da bir start-up için yeterli olabilir. 

Işığı ayarlayın, tripod kullanın 

Ürün çekimleri esnasında güneş ışığından yararlanmak iyi bir seçim olabilir. Ancak bir iç mekan tercih ettiğiniz takdirde harici ışıklara da ihtiyaç duyabilirsiniz. Işığı ayarlama kısmı, ürün fotoğrafı çekimlerinde dikkat etmeniz gereken önemli bir detay. Işığı iyi ayarlanmış çekimlerle ürünleri kullanıcılara daha kaliteli bir şekilde gösterebilme olanağınız olacak.  

Tripod kullanmak kaliteli fotoğraf çekimleri için bir artı olarak değerlendirilebilir. Cihazı sabit tutmaya odaklanmak yerine tripod kullanarak daha başarılı çekimler gerçekleştirebilirsiniz.