E-ticaret Şirketlerinin Dikkat Etmesi Gereken 5 Süreç

İnternetten alışveriş yapmak artık günlük hayatın bir parçası haline geldi. Birçok firma e-ticaret alanında çalışmalar yapıyor, yeni firmalar kuruluyor, internetten alışveriş her geçen gün hayatımızda daha fazla yer ediniyor. Sürekli büyüyen ve potansiyeline hala erişememiş bu alan az önce de belirttiğimiz gibi yeni girişimlere de cesaret veriyor.

Başarılı olan e-ticaret şirketleri pastadaki payını büyütmeye devam ederken yeni kurulanlar da bu pastadan pay kapmanın hesaplarını yapıyor. Fakat, birçok değişkenin etki ettiği bu sektörde tutunabilmek haliyle kolay olmayabiliyor. Bu yazımızda, hali hazırda e-ticaret sektöründe bulunan veya bu alana yeni girmek isteyen firmalar için dikkat etmeleri gereken birçok süreçten 5 tanesini açıklamak istedik. E-ticaret şirketlerinin dikkat etmeleri gereken bu 5 süreç, başarılarında da büyük bir paya sahip olacaktır.

E-ticaret Şirketlerinin Dikkat Etmeleri Gereken 5 Süreç

Altyapı

Bir e-ticaret sitesinin en önemli süreçlerinden birisi altyapının kurulup çalışmaya başlanmasıdır. Birçok girişim daha bu aşamada başarı sağlayamadıkları için kapılarına kilit vurmuş durumdalar. Altyapı, e-ticaret sitesinin müşteriye gösterdiği her şeyin arkaplanıdır aslında.

E-ticaret şirketinin görünen yüzü olacak altyapı birçok parçadan oluşmaktadır. Domain adresi, sunucu, e-ticaret yazılımı bu parçaların en önemlileridir. Jenerik ve akılda kalıcı bir domain adresi e-ticaret sitesinin satışlarına katkı sağlayacaktır. Bunun yanında, müşterinin siteye girdiğinde olabildiğince hızlı hizmet almasını sağlayacak sunucu sistemleri de bu süreçteki en önemli parçadır.

Çünkü, yavaş çalışan ve ziyaretçiyi birkaç saniyeden fazla bekleten bir sunucu müşterinin kaçmasına sebep olabilir. Dolayısıyla, bu sürecin önemli kısımlarından birisi olan e-ticaret yazılımı da bu noktada büyük sorumluluk almaktadır. Hızlı çalışacak ve hem ziyaretçiye hem de site yöneticilerine zorluk çıkarmayacak bir e-ticaret yazılımı altyapı sürecinin başarılı olması için elzemdir.

Dijital Pazarlama ve SEO

E-ticaret sitesinin kurulup kendi kendine müşteri çekmesini beklemek, dükkanı açıp içinde boş boş oturmak gibidir. E-ticaret sitesinin başarılı olabilmesi için görünürlük faaliyetlerine büyük yatırım yapmak gerekmektedir. İnternet ortamında bulunan bu dükkan da haliyle internet ortamında görünürlük faaliyetlerine odaklanmalıdır. Bu sürecin en önemli basamakları da dijital pazarlama ve SEO’dur.

Dijital pazarlama, sosyal medya ve dijital platformlardaki reklam faaliyetleridir. Sosyal medya yönetimi, Facebook, Twitter, Instagram reklamları, Google reklamları dijital pazarlamanın alt basamaklarıdır ve başarılı bir e-ticaret sitesinin dikkat etmesi gereken önemli ayrıntılarıdır. Dijital pazarlama çalışması süreklilik istemektedir ve aktif olunduğu müddetçe müşteri kazandırmaktadır. Bir de bu aşamanın uzun vadede daha fazla kazandıran bir basamağı bulunmaktadır: SEO. Arama motorlarından organik ziyaretçi akışı sağlayan bu basamak uzun vadede e-ticaret sitesine büyük katkılar yapmaktadır.

Stok Yönetimi

E-ticaret şirketlerinin gerçek dünyadaki rakipleri gibi dikkat etmeleri gereken bir süreci bulunmaktadır: Stok yönetimi. Satışın gerçekleştirildiği ürünlerin devamlılığının sağlanması ve sermayenin sürekli olarak aktif tutulması, gelen müşterinin ürünü temin etmesine olanak sağlayacaktır.

Stokta kalmamış ürünün varmış gibi satışının devam etmesi, eldeki ürünün satışa konulmaması gibi olumsuzluklar e-ticaret sitesine güveni düşüreceğinden, e-ticaret şirketinin stok yönetimini en iyi şekilde yapması ve devamlılığını sağlaması en önemli vazifelerinden birisidir. Fiyat dalgalanmaları, ürünün piyasada tükenmesi veya bolluğu gibi durumlara karşı bir stok yönetimi yapılması gerekmektedir.

Müşteri Destek

E-ticaretin en önemli süreçlerinden birisi müşteri desteğidir. Satın alma yapacak olan veya satın alma yapan müşteri karşısında bir muhatap bulmak ister. Çünkü, ürünle ilgili bilgi almak, ürünün stok durumu, olumsuz bir durumda ürünün ve paranın iadesi gibi müşterinin önem verdiği şeyler, müşteri desteği ile mümkündür.

Bunun için, e-ticaret sitesinin ulaşılabilir olduğu fikri müşteride oluşabilmelidir. Canlı destek, çağrı merkezi, mail desteği gibi aşamalar sayesinde müşteri ile iletişimde olan e-ticaret sitesi, müşterinin memnuniyetini artıracaktır. Bu sebeple, stok yönetiminin, kargo takibinin, site altyapısının müşteri destek uzmanlarınca takip edilebiliyor oluşu çok büyük önem arz etmektedir.

Kargo

E-ticaret sitesinin en mühim süreçlerinin başında kargo gelmektedir. Satın alınan ürünün müşteriye sorunsuz bir şekilde teslimi, tüm satış sürecinin son noktası olduğundan kargo sürecinin önemi daha da artmaktadır. Bu sebeple, e-ticaret şirketinin güvenilir bir kargo firması ile çalışması kendisine artı puan olarak geri dönecektir. Bu süreçte tabii ki standart kargo hizmetlerinin dışında,Jetizz‘in müşterilerin sunduğu avantajları da e-ticaret şirketine büyük katkı sağlayabilmektedir.

Özellikle, aciliyeti olan ürün teslimatlarında gün içi teslimatı, akşam ve hafta sonu teslimatı gibi seçenekler, teslim alan kişiye ürünün bizzat ulaştırıldığı randevulu teslimat seçeneği, moto kuryeler aracılığıyla yapılan teslimat ile kırılma, ezilme gibi olumsuzlukların sıfırlandığı seçenekler müşteride memnuniyeti artıracak ve kalıcı müşteri olmaları yönünde katkı sağlayacaktır.

Birçok sürecin bir araya gelerek başarıyı getirdiği e-ticaret yönetiminde en önemli süreçleri anlatmaya çalıştık. Blogumuzdaki diğer yazıları da okuyarak farklı konularda bilgi alabilirsiniz.