Kargo ile Müşteri Sadakati Kazanmanın 5 Yolu

E-ticaret sürecinin en önemli ayaklarından birisi ürün dağıtımı yani kargodur. Ürün dağıtımının en iyi şekilde gerçekleşmesi, ürünün müşteriye en iyi şekilde ulaşması, müşteride memnuniyet oluşturacak ve müşterinin sonraki alışverişlerinde tercihini aynı yerden yapmasına imkan tanıyacaktır. Standartlaştırılmış ürün dağıtımını e-ticaret sitelerine farklılık imkanı tanımasa da, müşterinin ürünü satın aldığı için memnun olmasını sağlamanın ufak tefek ama etkili yolları mevcuttur. Bu yolları kullanarak ürün dağıtımında müşteri memnuniyeti kazanılabilir ve müşterinin sadık müşteri konumuna yükselmesini sağlar. Peki, kargo vasıtasıyla müşteri sadakatini kazanmanın yolları nelerdir? Bunun için neler yapılabilir?

1- Kişiselleştirilmiş Mesaj

Özellikle butik e-ticaret sitelerinin sıklıkla denediği bu yöntem, müşterinin hoşuna gidecek ve müşteri memnuniyetini artıracak bir yöntemdir. Ürünün paketlenme aşamasında paketin içerisine müşteriye özel bir mesaj veya ufak bir mektup yerleştirilebilir. İyi dilekler sunulur, ürünün iyi günlerde kullanılması temenni edilir. Bu yöntem basit ve dikkate alınmayacak bir yöntem gibi gözükse de müşterinin muhatabının zarif insanlar olduğu hissini uyandırır. Müşteri kargo ile gelen ürününden çıkan bu mesajla mutlu olabilir ve sonraki alışverişlerinde o siteyi tercih edebilir.

2- Kargo Maliyetini Sübvanse Edin

Araştırmalar göstermiştir ki müşteriler, aynı kalitede de olsa daha pahalı bir ürünü ücretsiz kargo sunduğundan dolayı tercih edebilmektedir. Ücretsiz kargo tüm dünyada satın almayı olumlu yönde etkileyen bir faktördür. Bunu kullanarak, kargo maliyetini ürünün fiyatından çıkarılabilir ve ücretsiz kargo sunarak satışlar artırılabilir. Ücretsiz kargo seçeneği, sadece ürün fiyatını artırmakla değil, birden fazla ürünü satın almaya teşvik ederek de gerçekleştirilebilir. Örneğin, 100 tl ve üzerine ücretsiz kargo imkanı tanımak müşterinin daha fazla alışveriş yapmasına olanak tanır. Ücretsiz kargo seçeneğinin olması da sonraki satın almalarda o sitenin tercih edilmesi anlamına gelecektir.

3- Promosyon Ürün Kullanın

Kargo vasıtasıyla müşteri sadakati kazanmanın yollarından birisi de ürün paketinin içine maliyeti düşük ama müşteriyi memnun edecek bir ürünün promosyon olarak yerleştirilmesidir. Örneğin, fotoğraf ürünleri satan bir firmanın paket içerisine lens temizlik seti koyması müşterinin şaşkınlığına ve memnuniyetine yol açacaktır. O müşteri daha sonraki alışverişlerinde ise o e-ticaret sitesini kullanmayı tercih edecektir.

4- Markaya Özel Paketleme

Birçok e-ticaret sitesi ürün paketlerken sıradan paketler kullanmayı tercih eder. Kargoya verilen paketin kutusu sıradan bir karton koli olabilmekte, içine konulan ürünü koruyan dolgu malzemeleri sıradan şeyler olabilmektedir. Burada eğer firmaya özel bir kutu tasarımı, bantlar, dolgu malzemeleri tercih edilirse müşteride ürününün dikkatli ve değer verilerek paketlendiği hissi oluşur.

5- Geri Bildirim Talep Edin

Bazı firmalar ürünün satışından sonra müşterinin ürünle ilgili deneyimlerini talep etmektedirler. Bu ise genelde mail aracılığıyla gerçekleşmektedir ve dönüşü çok az olmaktadır. Ürün paketinin içerisine “Deneyimleriniz bizim için çok önemli” başlıklı bir talep mektubu yerleştirmek kişide kendisine değer verildiği hissini doğurur. Bu yöntem hem müşteri sadakatinin oluşmasına hem de ürünle ilgili direkt kullanıcı deneyimi elde edilmesine imkan tanır. Ürün dağıtımı yani kargo süreci e-ticaret sitesinin en önemli kısmıdır desek abartmış olmayız. Bu süreci kontrol ederek değere dönüştürmek de mümkündür. Fakat bu sadece yukarıda bahsettiğimiz yollarla da gerçekleşmez. Paket dağıtımını en iyi şekilde gerçekleştirmek için bu işte uzmanlaşmış firmalarla da çalışmak gerekmektedir. Çalışmalarımız hakkında bilgi almak veya bizimle çalışmak için 0850 215 33 34 nolu telefonu arayabilirsiniz.