E-ticarette Ürün Yorumlarının Önemi

Tüketici davranışlarını incelediğimizde, bir kişinin satın aldığı bir ürün hakkında başkalarından duyduğu şeyler üzerine daha etkili kararlar verdiğini görebiliriz. Yani, satın almak istediği bir şeyi başkalarının tecrübelerini öğrenerek, satın alan başka kişilerden marka ve model araştırarak satın alma yapan tüketiciler çoğunluğu oluşturmaktadır.

Satın alınacak ürünü ilk deneyenlerden birisi olmak, özellikle belirli bütçeye sahip olan kişiler için tercih edilmeyen bir yöntemdir. Çünkü, ihtiyacını karşılamak üzere satın aldığı üründen maksimum fayda sağlamak isteyen tüketici, aldığı ürünün işine yaramadığını, yarasa bile arızalar yapabildiğini görmesi üzerine o marka ile bağını koparır, başkalarına kötüler ve boşa giden parası için üzülür. İşte tüketici bu durumlara düşmemek adına bir ürün hakkında yazılmış yorumları okumak, kullanan kişilerden bilgi almak ister. Ve olumlu olan her şeyde satın almayı tetikleyecektir. Bu bakımdan düşündüğümüzde, bir e-ticaret sitesinde ürün yorumları önemli bir konudur ve mutlaka üzerine düşülmesi gerekmektedir.

Ürün Yorumu Nedir ve Ne Önemi Vardır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, ürün satın almak isteyen kişiler başkalarının o ürün hakkındaki tecrübelerini öğrenmek isterler. Bir kişinin, kullandığı bir ürün hakkında tecrübelerini paylaşması e-ticaret sistemlerinde ürün yorumu olarak kendisine yer bulur.

Ürün yorumları, kullanıcının o ürün hakkında yaşadığı deneyimleri sunar. Eğer ürün, istediği her şeyi gerçekleştirebilen, parasının hakkını veren ve sağlam bir ürünse kullanıcı bunu başkalarına da bildirecek ve almak isteyen kişilere tavsiye edecektir. Bunu e-ticaret sitesinde satın aldığı ürünün altına yazdığında bu ürün yorumu adını almaktadır. Ürün yorumları az önce de bahsettiğimiz gibi kişilerin ürünü satın almasında önemli bir yer tutar. Ürünle ilgili her şey hakkında bilgi almak isteyen kişi, eğer internet üzerinden alışveriş yapıyorsa sadece ürünü alacağı siteden bilgi almakla kalmaz başka sitelere de bakar. Kişi, buralardan edineceği bilgiye göre satın alma gerçekleştirecektir.

Satın almayı doğrudan etkilediğinden dolayı ürün yorumları e-ticaret sitelerinde altın değerindedir ve ürün yorumu edinmek çok zordur. Çünkü birçok kullanıcı ürünü kullandığı halde satın aldığı sitede o ürüne yorum yapmayı tercih etmemektedir. Hatta sosyal ağlarda bile bununla ilgili bilgi paylaşan çok az kişi vardır. Ama, satın almayı etkileyen bu yorumlar bir e-ticaret sitesi için olmazsa olmazlardan olduğu halde böyle bir durumun önüne nasıl geçilebilir?

Ürün Yorumunu Teşvik Etmek

Birçok e-ticaret sitesinin es geçtiği konu olan ürün yorumu, bulunduğu e-ticaret sitesine değer katmaktadır. Bir e-ticaret sitesi yöneticisi, müşterilerinden edineceği ürün yorumları ile satışlarını artırmayı muhakkak denemelidir. Bunu sağlamak zor olacağından, kullanıcıya itici gelmeden, ona çeşitli avantajlar sağlayarak veya doğrudan talep ederek ürün yorumu yazdırılabilir.

Örneğin, ürünü teslim alan kullanıcıya o ürünle ilgili deneyimlerini mail aracılığıyla sorup ürüne yorum olarak girmesini sağlamak denenebilir. En azından derecelendirme yapmak ve puan verdirmekle başlanabilir. Hem ürüne puan verdirmek hem de yorum almak zor olduğu kadar kıymetli bir durumdur. Müşteriden bunu belirli aralıklarla istemek ve belki ürün yorumu yazan kişilere çeşitli indirim kuponları sağlamak kişilerin yorum yazmasını teşvik edebilir. Potansiyel müşterilerin kararlarını olumlu veya olumsuz yönde etkileyen ürün yorumları e-ticaret sitelerinin olmazsa olmazıdır. Sadece potansiyel müşteriyi satın almaya yönlendirmekle kalmayan arama motorlarına da içerik sağlayan ürün yorumlarının e-ticaret sitesine olan katkısını düşündüğümüzde, pazarlama bütçesinin bir kısmının sadece bunu teşvike yönlendirmesini sağlamak gerekebilir. Çok fazla değişkeni olan e-ticaret yönetiminin başarıya ulaşması için her konunun değerlendirilmesi lazım gelmektedir.