E-ticarette Ürün Fotoğrafları ve Videolarının Önemi

E-ticaretin en önemli kurallarından birisi, satılan ürünü müşteri adayına en iyi bir şekilde sunmaktır. Bunun için, ürünün açıklamasına detaylı bilgiler yazılması, bu açıklama kısmında, okuyan herhangi birinin ürünle ilgili en iyi bilgiyi alması sağlanmalıdır. Ayrıca, bu açıklamalar ürün görselleriyle desteklenmelidir. Ürünü en iyi anlatan fotoğrafların ürün açıklama kısmına eklenmesi müşteri adayının ürünü satın almasını sağlayacaktır. Çünkü, nasıl ki mağazaya giden birisi alacağı ürünü en ince detayına kadar inceleyip ardından karar veriyorsa online alışverişde de bunu yapmak isteyecektir ama fiziksel olarak bu mümkün olmadığı için bunu sağlayacak en iyi şeyi yapmak gerekmektedir. Bir de artık olmazsa olmaz bir nokta olan ürün videoları bulunmaktadır. Ürün videoları veya ürün inceleme videoları ile izleyicinin ürünü satın almasına yardımcı olunabilir. Peki bunların sırrı nedir, ne yapmak gerekir ki müşteri bu ürünü fotoğraf ve videoları inceleyerek satın alabilir?

Daha Fazla Ürün Görseli

E-ticaret sitesi kurulup çalışmaya başladığında birçok e-ticaret sitesinin ürün görselini tabiri caizse angarya olarak görmesi, o ürünün görsel çalışmasına önem verilmemesini doğuruyor. Bu da birçok üründe tek görselle yetinmeye sebep oluyor. Müşteri adayı ürün sayfasına geldiğinde bir veya iki tane ürün görseli görürse eğer, bu onun satın alma tercihini olumsuz olarak etkileyecektir. Örneğin bir ayakkabı almak isteyen müşteri sadece bir yandan çekilmiş bir ürün görseliyle tatmin olmayacaktır. Bu üründe, ürünün her tarafını gösterecek şekilde birçok ürün görseli bulunması gerekmektedir. Bir elektronik ürün için de aynısı geçerlidir. Elektronik ürünün her bir açısının, giriş çıkış birimlerinin, düğmelerinin, şeklinin gösterildiği birçok ürün görseli bulunması gerekmektedir. Birkaç tane ile yetinilebilinir tabii ki fakat ürünün her detayını göstermek, müşteri adayının tercihini doğrudan etkileyecektir. Hatta bunlarla beraber, açıklama kısmı düz metin olmasındansa özel grafik çalışmalarıyla, kullanım şeklinin gösterilmesi, modellerin üzerinde gösterilmesi gibi şeylerle desteklenmeli ve ürünü satın alacak kişinin tüm sorularına cevap verilebilmelidir.

En İyi Açı

Ürün görselinin çok olması bunların kalitesiz olacağı anlamına gelmemesi gerekiyor. Her açıdan fotoğraf çekip ürün sayfasına yüklemek bazen ters tepebilir. Bunun için, ürünü en iyi anlatacak şekilde ürün fotoğrafı çekmek gerekiyor. En iyi açıyı yakalayıp, bir sanatçı edasıyla ürün fotoğrafı çekerek müşteri adayının ürünü satın alması tetiklenebilir. Burada, düz beyaz zeminde duran ürün fotoğraflarıyla birlikte gerçek hayatta kullanım şekillerini gösteren fotoğraflarda da aynı şey geçerlidir. Ürünü en iyi anlatan açıyı ve kompozisyonu bulmak zorunluluğu vardır. Böylelikle ürün en güzel bir şekilde tanıtılabilir ve müşteri adayının kararı olumlu yöne çevrilebilir.

Ürün Videoları Önemli

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, ürün satın almak için siteye giren kullanıcı düz metin okumaktansa video izlemeyi tercih etmektedir. Video bu bakımdan çok önemlidir. Ürün inceleme veya tanıtım videosu olan ürünler, müşteri adayının satın alma tercihini olumlu yönde kuvvetlendirir. Çünkü bu videolarda ürünle ilgili her detayı anlatmak ve ürünün kullanım şeklini ve kullanılırken nasıl kullanıldığını göstermek mümkündür. Kişi, izlediği videolarda ürünle ilgili her şeyi öğrenebilir. Düz metin açıklamalarda bu detayları vermek mümkündür fakat video izlemek okumaktan daha cazip bir eylem olduğundan kullanıcılar video izlemeyi tercih etmektedirler. Bu bakımdan, olabildiğince her ürüne bir ürün inceleme veya tanıtım videosu çekilip Youtube gibi sitelere yüklenmeli ve oradan da siteye bu videolar entegre edilmelidir. Bu sayede hem Google aramalarına bir katkı sağlanır hem de müşteri adayının ürünü incelerken satın alması tetiklenebilir.