E-Ticaret Sitelerinde Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başarılı bir blog stratejisi, az sayıda e-ticaret platformunun gerçekleştirebildiği bir şey. Bu başarıyı sağlayabilmek için belli bilgi ve kriterlere odaklanmak gerekiyor. İçerikleri oluşturmak için bir içerik ajansına, içerik editörüne ya da bir metin yazarına ihtiyacınız olabilir. 

Blog içerikleri, platform ve müşteri arasındaki etkileşim açısından son derece önemli. Müşterileri bilgilendirmek, ürüne dair farkındalık sağlamak ve satışa yönlendirebilmek için blog içeriklerinin ciddi bir potansiyel taşıdığından bahsedebiliriz. 

Hedef kitlenin tanımlandığı, ürünlerdeki farklılıkların işlendiği, marka vurgusunu içeren bir blog stratejisi ile başarılı olmak kaçınılmaz görünüyor. Bu başarıyı ölçümleyebilmek de son derece önemli. 

Hedef kitleyi belirleyin 

Blog içerikleri oluşturmadan önce hedef kitleyi belirlemek son derece önemli. Bu sayede metinlerin hitabet düzeyini belirleyebilecek ve kullanıcı ilgisini yakalayabileceksiniz.  Bir e-ticaret platformu olarak hedef kitlenizi görüntülemek için Google Analytics verilerinden yararlanabilirsiniz. Sitenizi ziyaret eden yaş, cinsiyet vb. kullanıcı bilgisine erişerek bu bilgilere uygun bir blog stratejisi kurgulamak başarılı olmanızı sağlayabilir. Ağırlıklı olarak 18-25 yaş grubuna hitap eden bir e-ticaret platformu iseniz blog stratejiniz de buna uygun olarak hazırlanmalıdır. 

Ürün özelliklerini detaylandırın, farklılıklara odaklanın   

Bir e-ticaret kullanıcısı ilk olarak “Neden X ürünü almalıyım?” şeklinde sorar. Bu soru, aslında bir farklılık görme çabası olarak değerlendirilebilir. 

Ürünleri online bir platform üzerinden sunuyor olmak müşteri adayını etkileyemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Doğru içerikler, “Call to Action” cümleleriyle kullanıcıyı satın almaya teşvik edebilmek mümkün. Bunu sağlayabilmek için ise o ürünü muadillerinden ayıran noktalara odaklanmak, kullanıcıların bunu görmesini sağlamak başarılı sonuçlar verebilir. 

Marka algısına önem verin 

Blog içerikleri, e-ticaret platformunun güvenilir ve profesyonel olduğunu gösterebilmek için de son derece değerlidir. Özellikle müşterinin marka algısını olumlu etkilemek ve güçlü tutmak için blog içerikleri mutlaka değerlendirilmelidir. 

Platform hakkındaki algının ürünlere dair olan algıya göre geride kalması olumlu bir durum değildir. Bu nedenle güçlü bir marka algısı yaratabilmek için hem basılı hem de dijital materyaller kullanılabilir.