E-ticaret Sitenizin Satışlarını Artıracak 5 İpucu

Bir e-ticaret sitesi kurup yönetmek oldukça meşakkatli bir iştir. Birçok e-ticaret sitesi kendisine yapılan yatırımı kazandıramadığı için kapatılmıştır. Her ne kadar finansal gücün bu süreçte büyük etkisi varsa da bu siteleri ayakta tutacak birçok etken bulunmaktadır ve bunlardan bazılarının yapılmaması veya birkaçının yanlış yapılması tüm süreci sona erdirebilir. E-ticaret ciddi bir iştir ve her aşaması ciddiye alınmalıdır. Altyapı, pazarlama, dağıtım, müşteri desteği gibi birçok ana başlıkta bulunan alt başlıklarda en iyiyi hayata geçirmek ve tümünü tek bir sisteme entegre etmeyi başarabilmek, bir e-ticaret sitesinin başarısını katlayacaktır. Biz, bu yazımızda e-ticaret sitelerinin satışlarını artırmaya yardımcı olacak 5 ipucundan bahsetmek istedik. Böylelikle bu süreçleri doğru bir şekilde uygulanabilir ve e-ticaret sitesi başarıya ulaşabilir.

1- Bildirim Sağlayın

Bir müşteri bir siteden alışveriş yaptığı zaman, ödediği paranın karşılığını bir an önce almak isteyecektir. Siparişim ne oldu, ürünüm kargoya verildi mi, ürünüm ne zaman elime ulaşır gibi sorular herkesin aklından geçecektir. Bu bakımdan, bir müşteri e-ticaret sitesinden alışveriş yaptığında, yaptığı alışverişin her aşamasının bir bildirim olarak kendisine gönderilmesi müşteriyi siteye bağlar ve sadık bir müşteri haline gelmesini sağlar. Örneğin, siparişin hazırlanıyor olması, ürünün kargoya verilmesi, kargo numarasının iletilmesi gibi birçok bildirim müşteri memnuniyetini artıracak ve sonraki alışverişlerde o siteyi tercih etmesinin önünü açacaktır.

2- Birden Fazla Depo Kullanmak

Birçok e-ticaret sitesi, sitenin kurulduğu bölgede depo bulundurur. Stoktaki ürünleri en kolay bir şekilde denetleyebilmek veya fazla maliyetten kaçınmak için bu tercih edilir. Fakat bunun şöyle bir dezavantajı da olabilir. Siparişin verildiği konum, ürünün çıkacağı depoya çok uzak bir konum olabilir. Bu durumda ürünün teslimat süresi uzar ve müşteri bekletildiği için sonraki alışverişlerinde başka siteleri tercih eder. Bunun önüne geçmek için bölge depoları tercih edilebilir. Ürünün teslimat süresini kısaltabilecek bu yöntemle müşteri memnuniyeti de artar ve müşteri o siteyi alışverişlerde daha fazla tercih etmeye başlar.

3- Ürün Videoları Çekmek

Bir kişi alacağı bir ürün hakkında bilgi edinmek ve tercihini buna göre şekillendirmek isteyebilir. Başkalarının yorumlarını okumak ve bu yorumlara farklı sitelerden ulaşmak vakit alıcı bir iş olabilir. Bunun için, e-ticaret sitesi ürünlerine birer ürün videosu çekerek müşterilerinin başka bir yere gitmeden o ürün hakkında bilgi almasını sağlayabilir. Ürün sayfasına giren müşteri o ürünle ilgili videodan bilgi aldığında satın alma tercihini yapabilir ve bu da siteye satış olarak geri döner.

4- Ücretsiz Kargo

E-ticaret sitelerinin kargoyu ücretsiz yapması veya belirli bir alışverişten sonra ücretsiz hale getirmesi satışlara büyük etki etmektedir. Ücretsiz kargo seçeneği bulunan e-ticaret siteleri, bulunmayanlara göre daha fazla tercih edilmektedir. Müşteri, aldığı ürün için bir de kargo ücreti ödemek istemeyebilir. Bunun için de ücretsiz kargo seçeneği sunan başka sitelere gidecektir. Bunun önüne geçmek ve müşteriyi kazanmak için mutlaka ücretsiz kargo seçeneğini sunmak gerekmektedir.

5- Aynı Gün Teslimat

Birçok e-ticaret sitesi standart kargo hizmetini kullanarak ürünleri müşteriye ulaştırmaktadır. Satın aldığı ürünü birkaç gün sonra teslim alan müşteri, e-ticaret sitesinin aynı gün teslimat seçeneği sunmasını çok olumlu karşılayacaktır. Zira bugün birçok e-ticaret sitesi aynı gün teslimat seçeneği sunmamaktadır. Bu hizmet sunulduğunda, müşterinin başka sitelere gitmesi engellenebilir ve satışların artması sağlanabilir. Aynı gün ürün teslimatı için Jetizz‘den bilgi alabilir ve hizmet satın alabilirsiniz. Moto kuryeler vasıtasıyla dağıtım yapan Jetizz, satışlarınızı artırmada size yardımcı olacaktır.