E-ticaret Siteniz İçin Satış Artırıcı Görsel İpuçları

E-ticaret girişimlerinin sayısı arttıkça birçok başarı ve başarasızlık hikayesi duyuyoruz. Pazardaki boşluğu değerlendirip iyi gelirler elde eden firmalardan tutun da operasyonlarını sonlandıran firmalara kadar birçok haber bizlere ulaşıyor. Her iki durumda da bir e-ticaret girişiminin başarılı olması kadar başarısız olması için de birçok etmen bir arada bulunmaktadır. Bu yazımızda, bir e-ticaret sitesinde görsel ve arayüz olarak ne gibi şeyler yaparak başarılı olabilirsiniz, bunlarla ilgili birkaç ipucu vereceğiz.

Gereksiz Detaylardan Kurtulun

Minimalist bir tasarım özellikle ülkemiz için pek de ulaşılabilir bir nokta değil. Buna rağmen, siteye giren kullanıcının alacağı şeyi bulması çok önemli bir kuraldır. Menüler, görseller, içerikler ve banner’lar arasında kaybolan müşteri satın alacağı ürüne ulaşamayacağı için satın almadan vazgeçebilir. Veya kullanıcı anasayfaya girdiğinde kendisini karşılayan görseller çok karmaşık olursa kullanıcı belki de hiç aklında yokken alabileceği bir üründen vazgeçmiş olacaktır. Bu sebeple, arayüzde gereksiz detaylardan ve kullanıcının kaybolmasına sebep olan her şeyden kurtulmanızı öneririz.

Kullanıcının Dikkatini Dağıtmayın

Siteye giren kullanıcı satın alma işlemini gerçekleştireceği ana kadar birçok sayfa ile muhatap olacaktır. Girdiği her sayfada hedefine ulaştıracak bilgiler ve yönlendirmeler olması ve bunların dışında kullanıcının dikkatini dağıtacak hiçbir şeyin olmaması çok önemlidir. Örneğin, oyuncak almak için siteye giren bir kullanıcıya her sayfada indirim oranları birden fazla kez gösterilir, alakasız banner’lar olur veya kullanıcıyı son tuşa basana kadar hedefinden saptıracak herhangi bir şey bulunursa müşteri neyi satın alacağını bile unutup siteden hiçbir şey almadan çıkabilir. Bu sebeple, kategorilendirmenin çok iyi yapılması, banner ayarlarının elden geçirilmesi ve sayfada dikkati başka alana çekecek uyaranların bulunmasının önüne geçmelisiniz.

Sepetteki Ürünlerin Sayısı veya Fiyatını İkona Yansıtın

Kullanıcı, e-ticaret sitesinde gezinirken birden fazla ürünü sepetine atmış olabilir. Bu, genelde sepette ürün bırakıp siteden çıkma olarak gerçekleşse de bazı kullanıcılar sepetteki tüm ürünleri satın alma eğilimi gösterebilirler. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Eğer, kullanıcının sepete attığı ürünler, sitenin tüm sayfalarında, sepet ikonunda bir şekilde gösterilmezse bu, kullanıcıyı siteden çıkmaya zorlayabilir. Zira, neyi sepete atıp atmadığını veya sepetindeki tutarın neye ulaştığını göremeyen müşteri aklında listeyi sepetine doldurmadan alışverişten çıkıp sepetini incelemeye gidebilir. Bu da sepete atılabilme potansiyeli olan ürünlerin unutulmasına sebep olacaktır. Tüm bunları düşündüğümüzde, sepet ikonunun, sepetteki ürünleri veya ürünlerin toplam fiyatını göstermesi çok çok önemlidir.

Gizlilik Politikası ve Müşteri Haklarını Gösterin

E-ticaret sitesindeki linklerin olabildiğince açık ve herkesin anında bulabileceği şekilde konumlandırılması çok önemlidir. Özellikle header üstünde yer alan menüde gizlilik politikası, müşteri hakları, iletişim gibi linklerin yer alması çok önemlidir. Sadece bu kısımda değil, footer alanında da sitenin olmazsa olmaz sayfalarının açık ve anlaşılır bir şekilde linklendirilip yerleştirilmesi gerekmektedir. Bu, siteye olan güveni artırır ve satışları yükseltir.

Ücretsiz Kargo İbaresini Kullanın

Eğer e-ticaret sitenizde ücretsiz kargo imkanı sunuyorsanız bunu ürünlerinizin açıklamalarında, banner alanında, satın alma butonunun yakın bir yerinde ve sepette belirtilmesi gerekmektedir. Çünkü ücretsiz kargo, birçok müşterinin ürünü satın almasına teşvik etmektedir. Böyle bir imkanı kullanıcılarına sunan e-ticaret sitesi bunu olabildiğince etkili kullanmalı ve ücretsiz kargo bilgisinin müşteri tarafından bilinir olmasını sağlamalıdır. E-ticaret sitesini yönetmek zorlu bir süreç olsa da, sonuçta kazandırdıkları bu emeğe değecektir. Bunun için de başarıya götüren her ipucunu mutlaka denemeli ve sitenizi bu ipuçlarına göre şekillendirmelisiniz

Yorum Yaz