E-Ticaret Müşterileri Neden Hızlı Kargoyu Seviyor?

Mekanik dünya algısının dijital dünya algısına evrilmesiyle hız faktörünün öne çıktığı bir zaman diliminde yaşıyoruz. Bu durum ticari süreçler başta olmak üzere yaşamımızın her alanında ortaya çıkıyor. 

Bir ürün ya da hizmetin kaliteli, ekonomik vb. özellikleri taşıyıp taşımadığı satın alım süreçleri açısından elbette kritik. Ancak müşterinin o ürün ve hizmete ne kadar sürede ulaşabildiği, ürünün taşıdığı özellikler düzeyinde önemli hale gelmiş durumda. Bu da ticari süreçlere daha farklı bir perspektifle bakmayı değerli hale getiriyor. 

E-ticaret süreçlerinde kullanıcıların yüksek bir çoğunluğu tercihlerini büyük oranda hızdan yana kullanıyor. Zaman zaman ürüne ve satın alım öncesi yapılan bilgilendirmeye göre gelişen bu durum, e-ticaret operasyonlarını hıza göre optimize etmenin önemli olduğunu ortaya koyuyor.  Bir kargo sürecinde hız açısından olumsuz bir deneyim yaşayan müşterinin aynı e-ticaret platformu üzerinden bir ürün satın almasının son derece düşük bir ihtimal olduğundan bahsedebilmek mümkün.

E-ticaret platformlarının kargo aşamasında yetersiz kalması, kargo adımına kadar yapılan tüm iyi işlerin müşteri perspektifinde önemsiz hale gelmesine neden oluyor. Kargo süreçleri müşterinin yeniden aynı platform üzerinden sipariş vermesi açısından en önemli aşama olarak kabul edilebilir. Ürünleri müşterilere hızlı bir şekilde ulaştırmayı başarabilen e-ticaret platformlarının hem marka bilinirliği hem de sadık müşteri kitlesi oluşturabilmek açısından bir adım öne olduğu kaydediliyor. 

 Müşterilerin hızlı kargoyu tercih etmeleri birkaç farklı motivasyondan kaynaklanıyor. Bunlar; 

  • Satın alım öncesi verilen teslimat bilgisi ile yapılan teslimatın uyuşması, platformu müşteri perspektifinde daha güvenilir hale getiriyor.  
  • Ürüne hızlı bir şekilde ulaşabilmek müşteri ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde karşılanması anlamına geliyor. 
  • Müşteri algısı hız ve güvenilirlik arasında bir ilişkilendirme yapıyor.  
  • Aynı ürünü rakip e-ticaret platformlarına göre daha hızlı bir şekilde ulaştırabilmek müşterinin bir karşılaştırma yapması ve hızlı olanı tercih etmesini sağlıyor.